ZŠ Slatina
Základní škola Slatina okres Kladno

Čtení

Doporučení pro domácí nácvik čtení

Jaké jsou etapy při nácviku čtení?

1. Dokonalá znalost probraných písmen - dítě by si mělo písmena automaticky bez delšího váhání vybavovat

2. Spojování písmen do slabik

3. Spojování slabik do slov, vázané slabikování

4.  Vázané slabikování přechází k plynulému čtení

Všechny kroky na sebe navazují a není možné některou z etap přeskočit ani uspěchat. Např. pokud dítě nezvládá číst slabiku jako celek, je nutné zaměřit pozornost na znalost písmen, potom znovu procvičujeme čtení slabiky jako celku.

Nácvik písmen

Ve škole trénujeme postřehováním (ukazuji písmena  a rychle je měním, čteme sborově i jednotlivě)

Hledejte písmena všude okolo - v písmenkové polévce, časopisech, letácích, v seznamu na nákup…..

Stavějte písmenka z víček od PET lahví, z provázků, vystřihujte, vytrhávejte z papíru – fantazii se meze nekladou…..

Nácvik čtení slabik

První hlásku ve slabice „podržíme“ v puse a zároveň s ním vyslovíme následující hlásku, tím spojíme obě ve slabiku.

Důležité je kvalitní postřehování slabik, kdy dítě danou slabiku přečte automaticky, bez váhání a nutnosti tichého šeptání si jednotlivých písmen.

Pozor na délky slabik – přeháníme.

Hrajeme na detektivy - hledáme a ukazujeme slabiky podle diktátu.

Spojujeme slabiky s obrázkem (počáteční slabiky).

Využijte i procvičování on-line, bezva na trénink postřehování slabik i slov je stránka http://www.naucsecist.cz

Nácvik čtení slov

Učíme se číst slova po jednotlivých slabikách, je nutné bezchybné a automatické postřehování slabik

Dítě spojuje čtené slabiky s nepatrnou pauzou  - „čti jako když pomalu mluvíš“

Dbáme na přesnost čtení, délky slabik je lepší zpočátku přehánět

Dítě si ukazuje prstem, co právě čte!

Pro lepší orientaci v textu slabiky můžeme pod slova vyznačit obloučky, označit je barevně nebo využíváme malou mezeru mezi slabikami (má me, ma so).

Další náměty na hry s písmeny, slabikami, slovy:

Vytleskáváme - členíme slova na slabiky.

Luštíme sluchové hádanky (jakou hlásku slyšíš na začátku, co slyšíš na konci; co začíná na…; hra „slovní fotbal“)

Poznáváme, jak jdou hlásky ve slově za sebou (hra na robota - překládáme robotí řeč - vyhláskované slovo m-á-m-a = máma; a naopak táta = t-á-t-a)

Skládací abeceda:

Sklad a rozklad slabik z písmen - diktujete dětem slabiky, ony je skládají z jednotlivých písmen skládací abecedy nebo diktujete jednotlivá písmena, děti z nich složí slabiku a přečtou ji - můžete využít obrázek vláčku a skládat písmenka do okýnek

Obměny slabiky - máme slabiku "ma", jaké písmeno musím vyměnit, abych měl slabiku "me"?

Vyhledávání dvou slabik, které spolu tvoří slovo - najděte první slabiku např. "ma" - dítě ji přečte a zkusí doplnit druhou, aby vzniklo slovo např. "lá"

Základní škola Slatina
okres Kladno