Dnes je pondělí, 14. 10. 2019, 14:58:19

14. 10. 2019

skoroj

Bude jasno až skoro jasno, odpoledne přechodně až polojasno. Ráno a dopoledne místy mlhy nebo zataženo nízkou oblačností. Denní teploty 19 až 23°C. Noční teploty 11 až 7°C.

HS T O R I    Š K O L Y

Snaha o zřízení školy ve Slatině se objevila již v roce 1880. Děti musely v té době docházet do školy ve Zvoleněvsi. Až výnosem zemské školní rady v Praze v roce 1922 byla povolena výstavba dvoutřídní obecné školy. Slavnostní zahájení školního roku se uskutečnilo 2. září 1924. Do lavic tehdy usedlo 76 dětí (44 dívek a 32 chlapců). I v dalších letech byly počty dětí vysoké. Nejvyšší počet žáků byl zaznamenán ve školním roce 1931-1932. Školu tehdy navštěvovalo 94 dětí (48 dívek a 46 chlapců). Při škole působilo dětské ochotnické divadlo.

V roce 1948 dochází ke změně názvu. Úřední označení školy je Národní škola ve Slatině. Škola je organizována jako dvoutřídní s 1.-2. a 3.-5. ročníkem. Počet dětí klesá. Další změna nastává ve školním roce 1979-1980, kdy v důsledku nové koncepce školství dochází ke zrušení 5. ročníku. Žáci tohoto ročníku přechází do školy v Kralupech nad Vltavou.

Zlom nastává rozhodnutím Odboru školství v Kladně, kdy je škola v červnu 1986 uzavřena pro nízký stav žáků. Do stanoveného limitu k udržení školy tehdy chyběly 4 děti. Žáci i pedagogický tým přechází do Základní školy ve Zvoleněvsi. S tímto stavem se slatinští zastupitelé ani občané nesmířili       a opakovaně usilovali o znovuotevření školy.

Obrat přišel až v roce 1990, po politické proměně České republiky. Školský úřad v Kladně povoluje znovuotevření školy od školního roku 1990-1991. V tomto roce je evidován nejnižší stav žáků v celé historii školy, jedenáct. V roce 1992 je škola výrazně zmodernizována. Je přistavěna školní družina, nové sociální zařízení, jídelna a kotelna.

Od 1. ledna 2003 se stává Základní škola ve Slatině samostatným  právním subjektem.                                                                                                           (Ze školních kronik)

historie      historie